3 mity o WordPressie

WordPress bez wątpienia jest najpopularniejszym systemem CMS. Dzięki dużej ilości darmowych (i płatnych) wtyczek bez problemu zrobimy z niego sklep internetowy, bloga, czy stronę „wizytówkę” naszej firmy. Jednak czy warto go używać? Przecież przynajmniej raz  w tygodniu dostajemy maile, bądź telefony od różnych  firm, które przekonują nas że:

  • WordPress służy do robienia blogów, a nie stron internetowych,
  • jest dziurawy i podatny na wirusy,
  • nie można dostosować go do swoich potrzeb.

Z uwagi na fakt, że sam pracowałem w wielu firmach i często dostawałem takie telefony postanowiłem napisać tutaj jak jest naprawdę.

WordPress służy do robienia blogów, a nie stron internetowych

Jest to bardzo często powtarzana bzdura. Oczywiście początkowo WordPress faktycznie był platformą do pisania blogów, jednak dzisiaj stał się pełnoprawnym systemem CMS na którym można tworzyć dowolną stronę internetową. Nie ma znaczenia czy chcesz zrobić małą stronę swojej firmy, którą będzie odwiedzało 10 osób miesięcznie, czy portal informacyjny odwiedzany przez 2000 osób dziennie, czy sklep internetowy generujący kilkadziesiąt tysięcy złotych przychodu miesięcznie. WordPress poradzi sobie w każdej z tych ról.

Jeżeli ktoś twierdzi że WordPress nie nadaje się do robienia sklepów, to tak jakby powiedział że pędzel nie nadaje się do malowania obrazów, bo służy do malowania ścian…

WordPress jest dziurawy i podatny na wirusy

Bardzo często spotykamy się z takim twierdzeniem, które po części jest prawdą. Ponad 80% stron w Internecie opartych jest na WordPressie. Nic więc dziwnego że jest on popularnym celem ataków hakerów, skoro jest go najwięcej. Można tutaj posłużyć się następującym przykładem:

Nie warto kupować drogich samochodów, ponieważ są one najczęściej kradzione – oczywiście że tak jest, przecież takie auta są najbardziej wartościowe!

Trzeba też pamiętać, że spory procent tych stron jest tworzone i prowadzone przez osoby, które nie mają o tym bladego pojęcia. Takie osoby instalują wszystkie możliwe wtyczki, nie aktualizują ich, a potem padają ofiarą ataku.

Musisz się zgodzić ze mną, że w tej perspektywie ten punkt brzmi zupełnie inaczej, czyż nie?

WordPressa nie można dostosować do swoich potrzeb

Jest to absolutnie największa głupota jaką słyszałem. Dzięki temu że WordPress jest tak popularny, bez problemu znajdziemy osobę lub firmę, która wprowadzi nam do niego dowolną zmianę lub modyfikację. W dodatku jeżeli mamy jakiś problem, to na 99% znajdziemy odpowiedź w Internecie!

Spotykałem się już z sytuacjami, w których firma decydowała się na tworzenie strony w bardzo specyficznym języku programowania i finalnie okazywało się, że:

  • strona kosztowała kilkanaście razy więcej niż powinna,
  • nikt poza autorami nie potrafi jej modyfikować,
  • z uwagi na brak kompletnej dokumentacji, nikt nie chce podjąć się modyfikacji strony,
  • dedykowany CMS na którym działała strona/sklep chroniony jest licencją i nikt (nawet my) nie możemy go zmieniać.

Powyższe sytuację, są niestety autentyczne i zetknąłem się z nimi osobiście. Do tej pory pamiętam firmę, które wzięła kredyt na sklep, który kosztował 150 000 złotych, a finalnie mieli narzędzie które nie sprzedawało, a każda modyfikacja kosztowała 250 zł netto za godzinę pracy programisty.

Jeżeli więc mam wybór, z pewnością i z całą świadomością wybiorę WordPress’a!

Jeżeli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną lub sklepem internetowym zgłoś się do nas!

Chętnie pomożemy Ci rozwiązać wszelkie problemy!