Publikowane treści w internecie, a dokładniej na stronach internetowych to podstawa komunikacji z użytkownikami. Można powiedzieć, że to jeden z symboli współczesnych czasów. Niemniej od zawsze najważniejsza była treść merytoryczna, jaką za sobą niosły wpisy internetowe. Jednak obecnie w dobie przesycenia rynku nowymi technologiami, należy zadbać również o odpowiednie opakowanie napisanej treści. Atrakcyjne zaprezentowanie stworzonego materiału nie tylko przyciąga wymagającego czytelnika, ale również ułatwia czytanie. Zatem w jaki sposób tworzyć treści na strony internetowe, aby były one przyjazne dla czytelników. W tym artykule odpowiemy na pytanie, które jest niezwykle ważne kiedy tworzymy strony internetowe, a więc  czy należy justować tekst na stronie internetowej?

Justowanie tekstu – czym jest i gdzie jest stosowane?

Skuteczne justowanie pod algorytmy nie tylko jest trudne, ale również wymaga sporego doświadczenia. Czy w takim przypadku justowanie treści na stronach internetowych ma sens? W pewnym sensie tak, a w pewnym nie. Choć obecnie algorytmy justowania tekstu w obecnych przeglądarkach internetowych nie są już tak dokładne i wyrafinowane. Niemniej samo justowanie polega na wyrównaniu tekstu, aby cała zawartość była rozłożona w sposób symetryczny pomiędzy prawym a lewym marginesem.

Obecnie najczęściej justowanie tekstu można spotkać w drukowanych mediach, tj. książki, gazety oraz czasopisma. Powszechnie uważa się, że justowanie tekstu wpływa na jakość czytania, gdzie równe linie na każdym marginesie przyczyniają się do większej wygody czytelnika. Doskonałym przykładem skutecznie wykorzystanej techniki justowania są gazety. Jednak w tym przypadku najczęściej justowanie stosowane jest głównie z uwagi na kwestie użytkowe.

Justowanie tekstu na stronie internetowej – co należy wiedzieć?

Stosowanie metody justowania tekstu w drukowanych materiałach znacznie różni się od zastosowania tego rozwiązania w przypadku stron internetowych. W pierwszej opcji projektant zawsze ma pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób czytelnicy będą odbierali opublikowaną treść. Z kolei w odniesieniu do przeglądarek internetowych, ich konkretnych rodzajów, wersji czy aktualizacji, nigdy nie będzie wiadomo, jak wyjustowany tekst będzie wyświetlany na ekranie. Osoby, które wykorzystują różne urządzenia, począwszy od laptopów po smartfony, widzieli będą tekst w różnych konfiguracjach.

Trudności techniczne podczas justowania tekstu w odniesieniu do treści publikowanych na strony internetowe to zjawisko, które do dziś nie posiada idealnego rozwiązania. Poważne problemy w zakresie odpowiedniej optymalizacji tekstu pod urządzenia mobilne zniechęca właścicieli stron internetowych do wykorzystywania tej techniki usytuowania tekstu. Należy pamiętać, że świetnie wyglądający tekst na ekranie laptopa, może być zupełnie nieczytelny w momencie otworzenia go na tablecie. W dodatku często ciężko będzie pozbyć się powstawania dziur w środkowej części wiersza.

Justowanie tekstu na stronę internetową – warto stosować?

Dbałość o wygodę czytelnika stanowi tak samo ważną kwestię jak dostarczanie mu interesujących dla niego treści. Połączenie wysokiej jakości treści z możliwością wyświetlania jej w niezmienionej wersji na różnych urządzeniach to dwie kluczowe kwestie. Dlatego, obecnie niemal wszystkie liczące się witryny internetowe nie stosują justowania tekstu, a jedynie wyrównanie od lewej strony. Daje to pewność, że publikowana treść wyświetlana będzie w odpowiedni sposób, niezależnie od rodzaju przeglądarki czy wykorzystywanego urządzenia. Zatem czy powinno się justować tekst na stronach internetowych? Odpowiedź brzmi: Nie.