Dlaczego sklep internetowy nie sprzedaje?

Jeżeli posiadasz własny sklep internetowy i czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej zastanawiasz się dlaczego sklep internetowy nie sprzedaje i szukasz sposobu jak to naprawić! Dlatego – bazując na swoim doświadczeniu – przygotowałem dla Ciebie kilka potencjalnych powodów, dlaczego tak się dzieje. Oto one:

Mały ruch na stronie

Jeżeli posiadasz sklep internetowy, koniecznie musisz mieć w nim zainstalowany kod Google Analytics. Pozwala Ci on na sprawdzenie ile osób odwiedzą Twoją stronę, jak na nią weszli oraz co na niej robią. Jest to podstawa od której trzeba zacząć, bo być może po prostu nie masz ruchu na stronie i dlatego nic nie sprzedajesz? Jeżeli tak, to powinieneś pomyśleć o pozycjonowaniu lub reklamowaniu swojego sklepu.

Pomimo ruchu na stronie ludzie nic nie kupują

Jeżeli w Twoim sklepie internetowym jest już jakiś ruch, ale mimo to nie ma sprzedaży to problem jest dużo poważniejszy i poznanie jego przyczyny może zająć trochę czasu. Oto najbardziej prawdopodobne scenariusze:

Sklep wczytuje się zbyt długo

W dzisiejszych czasach wszystko chcemy dostawać szybko i od ręki. Jeżeli Twój sklep wczytuje się zbyt długo, to Twój potencjalny Klient po prostu zrezygnuje z oczekiwania na to, aż załaduje się strona. Popularnymi narzędziami do sprawdzania prędkości strony jest Google Page Speed Insight oraz Gtmetrix.

Jak szybko powinna wczytywać się strona?

Według przeprowadzonych badań, optymalny czas wczytywania strony powinien wynosić od 3 do 5 sekund. Jeżeli Twoja strona internetowa wczytuje się dłużej, to powinieneś podjąć kroki, aby przyśpieszyć swoją stronę internetową.

Sklep nie jest przyjazny dla użytkownika

Ten punkt, to temat rzeka. Wiele sklepów internetowych traci na nieprzemyślanym designie. Wynika to po części z wyboru Klienta – który chce mieć akurat taki, a nie inny sklep – oraz z powodu braku kompetencji firmy zajmującej się tworzeniem sklepu, która nie przekazała Klientowi odpowiedniej wiedzy, a po prostu zrealizowała projekt. A czy on będzie sprzedawał, czy nie to już nie jest ich problem.

Aby przyjrzeć się temu punktowi, powinieneś zainstalować na stronie narzędzie pozwalające na monitorowanie zachowania użytkowników na stronie (pamiętaj, aby zaznaczyć to w swojej polityce prywatności), sprawdzi się tutaj na przykład HotJar. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie zobaczyć jak zachowują się użytkownicy na Twojej stronie.

Utrudniona nawigacja w sklepie

Zastanów się też, czy nawigacja w Twoim sklepie jest na pewno przyjazna dla użytkownika. Tylko co to znaczy? Po pierwsze, sprawdź czy Klient ma możliwość filtrowania produktu po cenie, rozmiarze, kolorze, materiale itp. Po drugie upewnij się, że Klient ma stworzone różne ścieżki dotarcia do produktów, takie jak menu górne, boczne, linki z treści.

Warto także zastanowić się nad kolorystyką strony – czy sklep posiada odpowiednie kolory, dopasowane do branży? Czy wzbudza u potencjalnego Klienta zaufanie?

Jak zwiększyć zaufanie do sklepu internetowego?

Zaufanie w sieci jest fundamentem udanej sprzedaży, dlatego powinieneś zadbać o to, aby Klient miał pewność, że Twój sklep jest bezpieczny i godny zaufania. Jednak jak to zrobić?

Po pierwsze, dodaj na swojej stronie realny adres siedziby, żeby Klient wiedział, że Twój sklep gdzieś fizycznie istnieje.

Po drugie, dodaj na stronie opinie z Google Maps, tak aby były widoczne dla osób odwiedzających stronę.

Dobrym pomysłem, jest dodanie do strony live chatu, dzięki któremu będziesz mógł porozmawiać z Klientami, a oni z Tobą. Obecnie dostępnych jest wiele bardzo prostych i darmowych narzędzi, które pozwolą Ci na kontakt poprzez stronę internetową – na przykład tawk.to.

Bardzo dużym plusem – zarówno pod względem SEO jak i budowania marki i zaufania – jest posiadanie żywego bloga oraz facebooka, na którym co jakiś czas coś się dzieje.

Jeżeli nie masz na to zbyt wiele czasu, możesz poświęcić jeden dzień w miesiącu na napisanie 4 tekstów i automatycznie zaplanować ich publikacje na facebooku oraz blogu. Ostatecznie, możesz zlecić to jakiemuś copywriterowi, który zrobi to za Ciebie.

Jeżeli jesteś już w tym miejscu, a Twój sklep dalej nie sprzedaje to musisz zwrócić uwagę na ceny oraz metody płatności i dostawy.

Ceny w sklepie internetowym

Bardzo błędne jest założenie, że powinniśmy mieć w sklepie najniższe ceny na rynku. Gdyby to faktycznie cena decydowała o zakupie, to tankowalibyśmy paliwo na najtańszych stacjach, ubierali się w słabej jakości ubrania z Chin i korzystali z chińskich telefonów. Pamiętaj też, że najtańszy może być tylko jeden, więc szczerze odradzam Ci kroczenie tą drogą. Postaraj się, by Klient chciał kupować u Ciebie ze względu na jakość, zaufanie czy sympatię, a nie ze względu na cenę – to na pewno zapewni Ci dużo spokojniejszy sen.

Metody płatności i dostawy

Bardzo ważne, są dostępne w sklepie metody płatności i dostawy. Są osoby, które wolą zapłacić bezpiecznie BLIKiem, inne z kolei boją się tej technologii i wolą płacić poprzez logowanie do banku, z kolei jeszcze inny Klient potrzebuje faktury, którą prześle do księgowości.

Tak samo jest z dostawą, miałem kiedyś przypadek sklepu, które ze względu na różne ograniczenia miał tylko płatność za pobraniem, ale żeby wyjść Klientowi naprzeciwko postanowili że ta metoda wysyłki będzie gratis. Zdawałoby się, super opcja! Klienci mogą kupować za pobraniem i to za darmo, to kto by się nie skusił! Jednak realia pokazały, że zamówienia po prostu wracały do sklepu, ponieważ Klientów nie było w domu/firmie w momencie gdy przyjeżdżał kurier.

Jak więc widzisz, musisz kompleksowo podejść do tematu wysyłek i dostaw, tak by zadowolić każdego Klienta.

Powyższe punkty, są absolutną podstawą w drodze do tego, aby Twój sklep internetowy zaczął sprzedawać i zaczął w końcu przynosić zyski. Gdy opracujesz już wszystkie powyższe punkty, możesz zacząć zastanawiać się jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym!

Potrzebujesz konsultacji? Zostaw swoje dane, a oddzwonię w ciągu 24 godzin!

Nowe pole

15 + 3 =

Jeżeli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną lub sklepem internetowym zgłoś się do nas!

Chętnie pomożemy Ci rozwiązać wszelkie problemy!