Jeżeli choć trochę interesowaliście się tematem WordPressa, to na pewno słyszeliście – a jeśli nie to zaraz usłyszycie – o motywach lub szablonach (nazw tych używa się naprzemiennie).
Motywy w wordpressie – podobne jak w telefonie – odpowiadają za to jak strona wygląda. Czyli motyw decyduje o tym jakie strona ma kolory, jakie ułożenie, jaki kolor linków i przycisków itp.
Oprócz tego każdy motyw można dodatkowo zmieniać, czyli customizować. Dobrze napisane i rozbudowane motywy, mają bardzo wiele wbudowanych narzędzi, które pozwalają nam na zmianę ich wyglądu. W takich motywach, możemy wgrywać własne logo, wybierać własne kolory, ustawiać własne czcionki. W przypadku motywów premium, możemy decydować nawet jak ma wyglądać podstrona kategorii czy blog.
Skąd brać motywy do WordPressa?
Wybór motywów do WordPressa jest naprawdę ogromny. Podstawowa baza motywów, znajduje się bezpośrednio w Twoim WordPressie w zakładce „motywy”. To tam możesz szukać różnych motywów. Każdy z tych motywów jest darmowy, jednak niektóre z nich mają dodatkowe funkcje, które są odblokowywane dopiero po wykupieniu dodatkowej licencji.
Oprócz tego, istnieją także zewnętrzne witryny, na których możesz kupować motywy premium, które są dużo bardziej rozbudowane i zaawansowane, od tych dostępnych w bazie WordPressa.
Czy warto kupować motywy do WordPressa?
No właśnie? Czy warto kupować płatne szablony, skoro można coś mieć za darmo? Według mnie tak, jednak pod warunkiem że wiemy na co zwracać uwagi – chociaż, wydaje mi się, że jest to uniwersalna życiowa zasada. To że motyw jest płatny, nie oznacza od razu że jest dobrze zrobiony. Dlatego zawsze przed zakupem:
- sprawdź kiedy była ostatnia aktualizacja motywu
- zobacz stronę twórcy, sprawdź czy jest aktualna czy firma już przestała działać
- zobacz ile osób już kupiło dany szablon oraz jakie wystawiło opinie
- sprawdź czy dział techniczny odpowiada na pytania
Te cztery proste punkty, są bardzo ważne i pomogą Ci dokonać dobrego zakupu. Sam, pomimo tego że tworzę strony dla swoich Klientów, to czasem kupuje gotowe motywy dla własnych projektów. Po prostu „taniej czasowo” jest kupić fajny sprawdzony motyw i lekko go przerobić pod konkretną stronę zapleczową czy portal tematyczny – jeżeli czytasz mojego bloga, to wiesz, że posiadam kilka stron internetowych, dzięki którym mogłem rzucić pracę na etacie i zająć się tym co uwielbiam – niż poświęcić kilkanaście godzin na stworzenie szablonu, który zwróci mi się dopiero za kilka miesięcy.
Czy warto pobierać pirackie szablony?
Może dziwi Cię, że poruszam taki temat, ale myślę, że jest on bardzo ważny. Szczególnie, kiedy zaczynamy przygodę z WordPressem i nie wiemy tak właściwie z czym to się je i czy zainwestowane pieniądze kiedykolwiek się zwrócą.
Tak więc, mamy już upatrzony motyw i widzimy, że jest on dostępny na chomikuj, lub innym tego typu portalu. Więc dlaczego, by go nie pobrać? Skoro to to samo, a jest za darmo?
Po pierwsze, będzie to jakaś starsza wersja danego motywu, która może zawierać dziury w kodzie, powszechnie znane i naprawione w nowych aktualizacjach, do których Ty nie masz dostępu.
Po drugie – i co dużo ważniejsze – nie wiesz jak zmodyfikowany został ten szablon? Ja też nie wiem, ale daje Ci 100% szans, że po instalacji takiego szablonu, prędzej czy później będziesz wpisywać w Google takie frazy jak „jak odwirusować wordpressa” oraz „skąd się wziął wirus na stronie”.
Chyba nie wierzysz w to, że ktoś z dobrego serca kupuje szablony, żeby potem za darmo je wszystkim udostępniać?