Wersja deweloperska strony, wersja robocza strony – co to jest?

Jeżeli czytasz ten artykuł, to najprawdopodobniej spotkałeś się ze zwrotem “wersja deweloperska strony” lub “wersja robocza strony” i nie do końca wiesz co oznaczają te zwroty. Ale bez obaw – zaraz wszystko stanie się dla Ciebie jasne!

Co to jest wersja robocza strony

Aby zrozumieć ten termin, musisz wiedzieć że wyróżniamy dwie wersje strony. Wersję live oraz wersję roboczą (deweloperską).

Wersja live, to strona internetowa która jest widoczna dla wszystkich użytkowników. Czyli jest to na przykład strona internetowa Twojej firmy. Z kolei wersja robocza, to kopia 1:1 Twojej strony internetowej, która znajduje się pod innym adresem i zazwyczaj jest zabezpieczona hasłem, dzięki czemu tylko upoważnione osoby, posiadające hasło mogą ją widzieć.

Po co mi wersja robocza strony?

W tworzeniu stron internetowych, wersja robocza strony jest niezwykle istotna. Strona internetowa, to setki tysięcy linii kodu. Jeżeli instalujemy do strony jakąś nową wtyczkę lub aktualizujemy obecne to dodajemy lub zmieniamy już istniejący kod. W takiej sytuacji nie mamy pewności jak zachowa się nasza strona internetowa. Zazwyczaj wszystko odbywa się bezproblemowo, jednak czasem pojawia się konflikt, który może nawet zupełnie wyłączyć naszą stronę.

Dlatego właśnie tworzy się wersję roboczą strony. Jest to kopia 1:1 Twojej obecnej strony internetowej, która znajduje się pod innym adresem i najczęściej jest zabezpieczona hasłem, dzięki któremu osoby postronne nie mogą jej zobaczyć. I to właśnie na wersji roboczej strony, wprowadza się na początku wszystkie zmiany, sprawdza czy wszystko działa poprawnie i dopiero wtedy wprowadza się zmiany na wersji live.

Najczęstsze błędy przy tworzeniu stron roboczych

Często osoby odpowiedzialne za wersję roboczą strony zapominają, że musi być to kopia 1:1. I nie chodzi tu tylko o treść oraz wtyczki znajdujące się na stronie, ale także:

  • ten sam hosting, z tymi samymi ustawieniami jak wersja live,
  • te same wersje wtyczek i motywów jakie posiada wersja live.

Czy potrzebna jest mi wersja robocza strony?

Jeżeli posiadasz bardzo rozbudowaną stronę, która:

  • posiada wiele wtyczek różnych producentów
  • codziennie generuje realny zysk dla Twojej firmy

To wtedy koniecznie musisz posiadać wersję deweloperską strony! W przeciwnym razie narażasz swój biznes na straty!

Jak utworzyć wersję roboczą strony?

Aby stworzyć wersję roboczą strony, musisz skopiować całą stronę (pliki oraz bazę danych). O tym jak to zrobić napiszę w osobnym artykule.

Jeżeli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną lub sklepem internetowym zgłoś się do nas!

Chętnie pomożemy Ci rozwiązać wszelkie problemy!