Czy to koniec dla Stron Internetowych bez Certyfikatu SSL?

Czy to koniec dla Stron Internetowych bez Certyfikatu SSL?

Czy to koniec dla Stron Internetowych bez Certyfikatu SSL? Google zapowiada rewolucję! Takie informacje słyszymy już od 2014 roku – tutaj link do źródła – i brzmią one aż do tej pory. Czy fakt, że słyszymy o tym od ponad 4 lat, świadczy o tym że nie ma się czego obawiać? Wręcz przeciwnie!

Google jako światowy gigant, doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak wpływową organizacją jest i wszystkie istotne zmiany zapowiada z naprawdę dużym wyprzedzeniem – tak było w przypadku stron mobilnych. Dzięki temu nie tylko duzi gracze, ale także mniejsze firmy oraz osoby prywatne mają czas na dostosowanie swoich witryn do nowych wymogów Googla.

Czy zatem jest się czego bać? Jak najbardziej! Poniżej możecie zobaczyć statystyki wejść z serwisu, który powstał w 2012 roku, a osoba za niego odpowiedzialna nie przejmowała się wskazówkami dotyczącymi widoku mobilnego strony. Jest to autentyczny wykres, który doskonale obrazuje jak na przestrzeni miesięcy ruch na stronie był stopniowo wyciszany przez nowe algorytmy Google

Skoro już wiemy, że jest się czego obawiać, konieczne jest podjęcie konkretnych działań, które nie tylko pozwolą utrzymać nam aktualne pozycje w wynikach Google, ale także pozwolą nam wyprzedzić konkurencyjne strony, które nie dostosują do nowych wytycznych Google.

Dlaczego trzeba używać certyfikatu SSL?

Wiele osób, szczególnie takich które nie są na bieżąco z „internetem” zastanawia się po co nam właściwie te certyfikaty? Przecież kilka lat temu nic takiego nie było i wszystko dobrze działało. Równie dobrze można by powiedzieć, po co ludziom opieka zdrowotna. Przecież kiedyś nie było lekarzy, a wszyscy jakoś żyli… Odpowiadając na to pytanie, musimy pamiętać że strony internetowe, jak również płatności internetowe bardzo szybko się rozwijają, a wraz z nimi zaufanie użytkowników internetu do wszelkich płatności online. Kiedyś mało kto decydował się na podawanie numerów swojej karty kredytowej w internecie, a teraz jest to na porządku dziennym. Właśnie z uwagi na fakt, że coraz częściej przesyłamy różne wrażliwe informację takie jak dane osobowe, numery telefonów czy wspomniane wcześniej numery kart płatniczych konieczne jest nagradzanie i promowanie witryn, które robią to w sposób bezpieczny. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby Twoja witryna była popularna i nie podzieliła losu strony widocznej na poprzednim wykresie, koniecznie powinieneś wdrożyć na niej certyfikat SSL.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL jest to uniwersalny protokół sieciowy, który służy do tworzenia bezpiecznych połączeń internetowych. SSL został tak zaprojektowany, aby mógł być stosowany w różnych protokołach aplikacyjnych takich jak HTTP, FTP itp. Dzięki dużej skuteczności i prostej obsłudze, certyfikat SSL bardzo szybko stał się popularnym zabezpieczeniem aukcji internetowych oraz systemów płatności online.

Jak działa certyfikat SSL dla stron internetowych?

Mówiąc najprościej, certyfikat SSL szyfruje dane przesyłane do serwera. W przypadku stron które nie posiadają certyfikatu SSL, wszelkie dane wprowadzone przez użytkownika przesyłane są do serwera otwartym tekstem, który stosunkowo łatwo jest przechwycić. Jeżeli Twoja strona internetowa posiada zainstalowany certyfikat SSL, to w momencie nawiązania z nią połączenia przez przeglądarkę internetową, ustalone zostają specjalne klucze szyfrujące, dzięki czemu nawet w sytuacji gdy osoba nieupoważniona przechwyci przesyłane dane, to otrzyma jedynie niezrozumiały ciąg znaków, których nie będzie w stanie odczytać i zinterpretować. Jak więc łatwo wywnioskować posiadanie certyfikatu SSL niesie ze sobą same korzyści, takie jak:

  • zgodność strony z najnowszymi wytycznymi Google,
  • odpowiednie zabezpieczenie przesyłanych przez użytkowników danych,
  • zwiększenie wiarygodności strony internetowej,
  • posiadanie certyfikatu zwiększa także rozpoznawalność marki i przedstawia Cię jako godnego zaufania kontrahenta.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was że instalacja certyfikatu SSL, nie jest przykrym obowiązkiem, ale działaniem które pozytywnie wpłynie na rozwój Twojej strony internetowej i pozwoli Ci skuteczniej działać w internecie.

Najnowsze artykuły:

Zakup domeny oraz hostingu

W poniższym filmiku, przedstawiamy krok po kroku gdzie kupić domenę oraz hosting, a także jak poprawnie skonfigurować domenę oraz jakich danych z hostingu potrzebujemy, aby móc zacząć pracę nad Twoim projektem. Pod materiałem wideo znajduje się skrócona instrukcja,...

czytaj dalej

Jeżeli potrzebujesz pomocy ze swoją stroną lub sklepem internetowym zgłoś się do nas!

Chętnie pomożemy Ci rozwiązać wszelkie problemy!